Úrazy detí v lete sú časté

Vytlačiť

,,Počty ošetrených detí v chirurgických ambulanciách OUP sú približne rovnaké ako pred pandémiou v rovnakom období, ale rozdiel je v tom, že kým v minulosti sme po prvotnom náraste úrazov na začiatku leta sledovali určitý pokles úrazov, v súčasnosti je to skôr stále rovnaké.  Predpokladáme, že je to spôsobené tým, že deti boli dlhšie doma a potrebujú viac času, kým sa dostanú do pôvodnej kondície.  Mali menej pohybu a trvá dlhšie, kým sa dostanú do pôvodnej koordinácie a formy,“   hovorí MUDr. Pavol Šinka, ktorý zároveň odporúča postupný návrat k pohybovým aktivitám a používanie dostupných chráničov a prilieb. V súčasnosti sú veľmi trendové kolobežky, bicykle a trampolíny, s ktorými súvisí veľký počet úrazov. ,,Najčastejšie sú to zlomeniny končatín, ale stretávame sa aj s úrazmi hlavy.  Trampolíny sú rizikové v tom zmysle, že dieťa keď vyskočí, nevie predpokladať svoj pohyb a veľmi často dochádza k úrazu. Rodičia by si mali uvedomiť, že ak skáče na trampolíne viac detí  súčasne, riziko úrazov sa zvyšuje. Našťastie, zlomeniny chrbtice s vážnymi celoživotnými dôsledkami sme pri zraneniach na trampolíne nemali.“

Kým u starších detí lekári v lete sledujú určitú sezónnosť úrazov, u malých detí hovoria o celoročnom štandarde. Nie je ich v tomto období ani viac ani menej. Staršie deti viac chodia von, stretávajú sa s rovesníkmi a nie sú až tak pod dozorom ako malé deti. ,,V skupinách rovesníkov bez dozoru dospelej osoby sa deti často navzájom potencujú, snažia sa viac vymýšľať, upozorniť na seba a idú viac do extrémov. A čím je dieťa mladšie, tým je preň ťažšie uvedomiť si hranice toho, čo už je nebezpečné  a ľahko ich môžu presiahnuť.“

K letu patrí voda

Pozor treba dávať pri skokoch do vody. Ak dieťa nevidí na dno a nedokáže predpokladať hĺbku  vody a nevie, čo sa nachádza na dne jazera, skoky do vody sú veľmi nebezpečné. Do vody treba vstupovať  opatrne.  ,,Staršie deti chodia na jazerá, skáču do vody, aj keď  nevidia na dno a nevedia tak odhadnúť hĺbku vody.  Navyše, ľudia často do vody hádžu rôzny odpad- sklo, rôzne kovové predmety a pod.  Chodia k nám pacienti so zapichnutým sklom alebo iným ostrým predmetom v nohe. V horších prípadoch pri skokoch do vody so zlomeninami stavcov,  lebky a následným poškodením tkaniva.  U malých detí sú to skôr pošmyknutia pri bazéne, kedy pri vychádzaní spadnú a udrú si hlavičku. Aby sa to nestávalo, treba im zabezpečiť protišmykovú obuv.“ U malých detí lekár zároveň upozorňuje na časté otravy rôznymi chemickými látkami v dosahu detí, ktoré si neuvedomujú nebezpečenstvo a rôzne chemické látky vypijú alebo olizujú, čo im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.  ,,To, čo dieťa nemá dostupné, to ho neohrozuje.“

 A Kedy ísť k lekárovi?

,,Hoci rodičia nie sú odborne zainteresovaní, som presvedčený, že vo väčšine prípadov vedia u svojho dieťaťa pri úraze posúdiť, čo je ešte  v poriadku a čo sa už vymyká z normálu. Každé dieťa sa udrie a spadne aj niekoľkokrát denne a je to úplne normálne. Rodič u svojho dieťaťa vie, kedy je to horšie a treba navštíviť lekára. Pri pochybnostiach je lepšie, ak dieťa po úraze vidí lekár.“