Oftalmológia je veľmi široký odbor, hoci na prvý pohľad sa tak vôbec nemusí javiť. ,,K celému ľudskému telu sa viaže okolo 16 000 diagnóz, k oku, ktoré svojou veľkosťou zaberá 0,3 % k pomeru tela, by malo pripadať zhruba 300 diagnóz a má ich okolo 3 000. Z nich asi 800 je viazaných len na oko ako napríklad sivý zákal, glaukóm a ostatné sú systémové ochorenia, ktoré majú prejavy na oku, typickým príkladom je cukrovka. Aj to svedčí o veľkej dôležitosti zraku,“ hovorí prof. MUDr. Anton Gerinec, PhD., odborný garant a zakladateľ Kliniky detskej oftalmológie LF UK a Národného ústavu detských chorôb.
,,Veľmi nás teší, že aj napriek pandémii ochorenia COVID – 19 pán profesor Anton Gerinec napísal Encyklopédiu oftalmológie, v ktorej komplexne zhrnul celú šírku a hĺbku tejto vednej disciplíny. Mladším kolegom a to nielen oftalmológom, ale aj špecialistom v iných odboroch, sestrám, všetkým zdravotníckym pracovníkom a v neposlednom rade aj širokej verejnosti, tak predstavil oftalmológiu v širokých súvislostiach. Pomenoval a encyklopedicky vystihol okolo 3 000 ochorení, ktoré sú viazané na oko alebo sa prejavujú na oku. Abecedne predstavil stovky významných osobnosti, ktoré formovali oftalmológiu od čias najslávnejšieho lekára – Hippokrata až po súčasnosť. Vážime si, že pán profesor A. Gerinec vo svojom diele priniesol celostný pohľad nielen na vedný odbor, ale aj na človeka,“ povedal Ing. et. Ing. Peter Magát, riaditeľ NÚDCH a v mene vedenia poďakoval prof. A. Gerincovi.
Profesor Anton Gerinec je univerzálne zameraná osobnosť a okrem medicíny sa venuje aj umeniu a histórii. ,,História je moja slabosť a aj svojim študentom vštepujem zásadu – ak sa neobhliadnete dozadu, nevidíte dopredu. Encyklopédia je obohatená o históriu a historické pojmy, aby ľudia vedeli, ako sa diagnózy písali v minulosti, ako sa oftalmológia vyvíjala až do súčasnosti a ktoré osobnosti sa na tomto vývoji zúčastňovali. Používam striktnú terminológiu, lebo ma trápilo, že latinská terminológia už medzi oftalmológmi pokrivkáva,“ hovorí profesor A. Gerinec.
Umenie a medicína mali vždy k sebe blízko
V úvode encyklopédie čitateľa zaujme Hymnus na oftalmológiu, v ktorom autor majstrovsky umeleckým jazykom predstaví význam oftalmológie v celej podstate. ,,Svojim kolegom pripomínam, že umenie a medicína spolu súvisia a nie nadarmo sa v minulosti hovorilo Ars Medici. A som rád, že na našej klinike máme medzi kolegami hudobníkov, básnikov aj maliarov.“
,,Oftalmológia má dnes svoju hĺbku i šírku nepredstaviteľnú,
Obsiahnuť, zvládnuť tento celok tvorí chiméru nedosiahnuteľnú.
Radno vyvážene oba zmienené aspekty disciplíny podporovať,
Lekárov v špecifikách, ale i syntetickom myslení edukovať.“
Encyklopédia oftalmológie je tematicky rozdelená do štyroch kapitol.
Prvá kapitola sa zaoberá oftalmologickou fyziológiou t.z. normou. Predostiera podrobnú anatómiu, histológiu a elektrónovú mikroskopiu zrakového aparátu v exaktnej latinskej terminológii s adekvátnym slovenským prekladom. V ďalšej časti prvej kapitoly autor rozoberá v abecednom usporiadaní všetky dôležité pojmy, termíny a poznatky oftalmologickej fyziológie, biofyziky, biochémie, embryológie a fylogenézy s patričným stručným vysvetlením každého odborného termínu.
V druhej kapitole je vlastná oftalmológia s vymenovanými všetkými súčasnými diagnostickými metódami, chorobnými nozologickými jednotkami a liečbou. Výnimočná pozornosť je venovaná najnovším génovým mutáciám mnohých chorôb. V hlavných podkapitolách je analyzované spektrum všetkých symptómov ochorení, na ktorý nadväzuje súbor všetkých chorobných jednotiek oka podľa jednotlivých štruktúr oka ako i systémových chorôb s oftalmologickou manifestáciou. Každé ochorenie oka má taktiež stručné vysvetlenie. Kapitola je ukončená prehľadom konzervatívnej a chirurgickej liečby celého spektra chorôb s najnovšími antirastovými látkami i s vymenovaním prístrojovej techniky a chirurgického inštrumentária.
Tretia kapitola charakterizuje abecedne stovky dôležitých osobností medicíny a oftalmológie, ktoré za temer 2500 rokov prispeli k rozvoju odboru, vedy a písomníctva.
Záverečná štvrtá kapitola prezentuje niektoré súčasné dôležité oftalmologické dokumenty, najmä kritériá špecializačného postupu a koncepciu oftalmológie