„Ako minister zdravotníctva mám radosť, keď vidím výsledky vývoja medicíny a práce zdravotníkov v boji o životy a zdravie pacientov, o to silnejšie je to, keď sa zachraňujú životy detí. Na tomto pracovisku ročne transplantáciu kostnej drene podstúpia desiatky detí, za 25.rokov jeho existencie tak šancu na život dostalo mnoho malých pacientov. Želám lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom veľa energie do ďalšej nesmierne dôležitej práce pri pacientovi, som na vás a vašu oddanú prácu pri pacientovi hrdý,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
,,Od tohto, pre nás zvlášť výnimočného dňa, dostalo šancu na záchranu života 452 detí, u ktorých zlyhali všetky možnosti liečby a transplantácia kostnej drene bola pre ne poslednou nádejou na záchranu života. Štvrťstoročie je dlhá doba a za tie roky sa zmenilo veľa vecí. Z malého oddelenia s dvomi sterilnými boxami a nesmiernym odhodlaním zakladajúcich členov - MUDr. Jozefa Lukáča, CSc., MUDr. Júlie Horákovej, PhD. a MUDr. Sabíny Šufliarskej, PhD., sa podarilo vybudovať moderné pracovisko pre transplantácie krvotvorných buniek v detskom veku, ktoré sa zaradilo medzi moderné európske pracoviská svojho druhu,“ povedal Ing.et.Ing. Peter Magát, riaditeľ NÚDCH a spolu s vedením nemocnice poďakovali celému kolektívu pracovníkov TJKD za všetko, čo robia pre detských pacientov. Poďakovanie tiež adresovali všetkým darcom kostnej drene, Nadácii Kvapka nádeje, OZ Pomáhame s úsmevom a tiež všetkým sponzorom a dobrovoľníkom, ktorí toto pracovisko podporujú.
„Transplantačný program pre detí sa začal v roku 1995; pri jeho zrode stála aj MUDr. Júlia Horáková, súčasná primárka Transplantačnej jednotky KDHaO LF UK a NÚDCH. V našej nemocnici vtedy úspešne transplantovali kostnú dreň dievčatku s akútnou leukémiou, ktorá je dnes už mamou. Ročne sa tu uskutoční 20 - 30 transplantácií kostnej drene u detí. Transplantácia je u detí úspešná približne v 70 až 80 percentách. Transplantačná jednotka KDHaO je medzinárodne akceptovaným centrom,“ povedala doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD., prednostka KDHaO LF UK a NÚDCH.
Šanca na záchranu života
V súčasnosti je TJKD jediné pracovisko na Slovensku pre deti, ktoré spĺňa všetky kritériá na plnenie transplantačného programu. Svojím vybavením a dosiahnutými výsledkami sa zaradilo medzi plnohodnotné európske pracoviská. ,,Prvú transplantáciu sme urobili 20. 11. 1995. Bolo to dievčatko s akútnou leukémiou a bola to súrodenecká transplantácia. Keby nebola transplantovaná u nás, bola by indikovaná na transplantáciu v Prahe. Rodičia už vedeli, že na Slovensku sme práve zriadili takéto centrum a rozhodli sa pre naše pracovisko. Dali nám nesmiernu dôveru a my sme ich nemohli sklamať. Za našu prvú pacientku sme aj dýchali, aby to dobre dopadlo, lebo transplantácia je výkon spojený s veľkým rizikom. Našťastie, všetko dobre dopadlo, celý proces sme konzultovali so zahraničným pracoviskom a snažili sme sa urobiť pre pacientku to najlepšie, čo sme vedeli a mohli,“ zaspomínala si MUDr. Júlia Horáková, PhD., primárka TJKD a ďalej povedala: ,,Stretávali sme sa pri jej lôžku aj cez víkendy, boli sme nesmierne zvedaví, ako sa má. Mala osem rokov a v tom čase práve oslavovala narodeniny v sterilnom boxe. Až pred Vianocami opustila nemocnicu a išla domov. Dnes sa má dobre, sama sa už stala mamou zdravých detičiek a tešíme sa spolu s ňou z jej životných úspechov. Chodí nás navštevovať, boli sme na jej svadbe a náš vzťah je dodnes viac ako nadštandardný.“
Prvú nepríbuznú transplantáciu lekári vykonali v roku 2001 a k dnešnému dňu majú prevahu. Tvoria zhruba dve tretiny medzi alogénnymi transplantáciami (od zdravého darcu). Počet transplantácií postupne narastá. ,,Ročne transplantujeme od 20 až 30 detí. Prevahu stále tvoria, rovnako ako aj v iných detských transplantačných centrách, malígne ochorenia, prevažne akútne leukémie. Nárast transplantácií sledujeme aj vďaka dostupnosti nepríbuzných darcov a zlepšeniu diagnostiky ochorení, ktoré sú v detskom veku indikované na transplantácie. Sú to predovšetkým vrodené poruchy imunity, o tom nám hovoria aj počty transplantovaných detí s nemalígnym ochorením, u ktorých sledujeme podstatnejší nárast. Tým, že diagnostika pokročila, máme aj viac detí transplantovaných vo veku pod jeden rok. Deti s poruchou imunity sú indikované a transplantované pred dovŕšením pol roka života,“ povedala Júlia Horáková. V minulosti deti s poruchami imunity nemali také šance na vyliečenie ako dnes. ,,Potreba transplantovať tieto deti tu určite bola, len sme o nich nevedeli a pravdepodobne zomierali ešte pred určením diagnózy. Postupným vytvorením pracoviska pre vrodené poruchy imunity v našej nemocnici sa šance na vyliečenie týchto detí výrazne zlepšili. Deti sú centralizované a na toto ochorenie sa myslí,“ povedala Júlia Horáková a ďalej doplnila: ,,V centre tieto deti absolvujú kompletné imunologické vyšetrenia a podľa potreby sa dodiagnostikujú na genetickej úrovni. Pri prvom dieťati v rodine je to vždy náročnejšie, pri ďalších deťoch už lekári majú podstatné informácie a môžu konať skôr. Ak je u týchto detí potrebná transplantácia, prichádzajú k nám veľmi skoro. Malé deti transplantáciu znášajú dobre, sú závislé na maminkách a keď ich majú pri sebe a nemajú bolesti, znášajú to veľmi dobre. Horšie to znášajú väčšie deti, ktoré si uvedomujú vážnosť situácie a ktoré tak musíme patrične pripraviť aj na komplikácie. Som veľmi rada, že momentálne naše transplantačné centrum po druhej rekonštrukcii od augusta 2011 disponuje 6 sterilnými boxami, čo zabezpečuje narastajúci a plynulý transplantačný proces pre deti z celého Slovenska. O rýchlu a bezproblémovú prestavbu sa v tom čase významne zaslúžilo vtedajšie vedenie DFNsP Bratislava za veľkej finančnej podpory MZ Slovenskej republiky a Nadácie Kvapka nádeje,“ priblížila pani primárka.
Transplantácia kostnej drene je liečebná metóda, ktorá sa využíva pri liečbe zhubných ochorení, vrodených a získaných porúch krvotvorby a pri liečbe vrodených porúch imunitného systému a látkovej premeny. Samotná príprava na transplantáciu trvá minimálne 10 dní, najdôležitejších 6 až 7 dní pred transplantáciou, kedy dieťa dostáva prípravný režim, ktorý ho pripraví na podanie štepu. Dostáva chemoterapiu zvolenú podľa diagnózy – šetrnejšiu alebo intenzívnejšiu. Ak je po transplantácii všetko v poriadku, zhruba po 4 týždňoch ide dieťa domov. Nekomplikovaná transplantácia od zahájenia prípravného režimu, podania alogénneho alebo vlastného štepu do jeho prihojenia a vyriešenia očakávaných komplikácií trvá asi 6-8 týždňov. Ak sa vyskytnú komplikácie, dieťa môže v nemocnici bojovať o život aj dlhšie ako jeden rok. Odchodom z nemocnice sa liečba nekončí. Deti musia byť sledované, aby lekári včas mohli riešiť prípadné komplikácie spojené s transplantáciou. Ak je všetko v poriadku, postupne sa im vysadia lieky a najväčšou radosťou je, keď už nemusia užívať žiadne lieky a chodia len na pravidelné kontroly. Lekári TJKD hľadajú pre všetky deti indikované na transplantáciu optimálny čas, kedy by mala byť urobená.