,,Som veľmi rád, že sa nám podarilo rozšíriť spektrum možností liečby tupozrakosti o virtuálnu realitu a to nielen v prípadoch, kedy klasická liečba nepriniesla očakávaný efekt, ale aj u starších detí, u ktorých sa ochorenie zistilo až vo veku, kedy už liečba nie je taká efektívna,“ povedal doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH, generálny riaditeľ NÚDCH a poďakoval o. z. BILLA ľuďom, vďaka ktorému sa podarilo prístroje zakúpiť.
,,Tupozrakosť je najlepšie ovplyvniteľná do veku 6 - 7 rokov, kedy sa vyvíja zrakové centrum. V neskoršom období už nedosiahneme taký efekt liečby. Cvičenia, na ktoré sa používajú špeciálne okuliare virtuálnej reality v kombinácii so špeciálnym softvérom, dokážu ovplyvniť liečbu tupozrakosti aj vo vyššom veku a dokonca aj v dospelosti. Takýto prístroj sme doteraz na našom pracovisku nemali,“ hovorí MUDr. Beáta Bušányová, PhD., MBA, primárka DOK a ďalej hovorí: ,,Je to binokulárne cvičenie, pri ktorom dieťa súčasne používa obidve oči a má ich odokryté. Je to veľká výhoda, lebo zakrývanie očka, predovšetkým malé deti, zle tolerujú.“ Na dosiahnutie očakávaného efektu je potrebná séria ôsmich cvičení – dvakrát do týždňa zhruba štyridsať minút. Výsledok liečby je výraznejší pri pravidelných a dostatočne dlhých cvičeniach. Dieťa cvičí pod dozorom špeciálnej ortoptickej sestry.
Tupozrakosť je očná chyba, ktorou trpia asi 2 – 4 percentá detskej populácie. Pri tupozrakosti nie je dostatočne funkčná zraková dráha postihnutého oka, ktorá prenáša zrakové podnety do oka. Dieťa má slabšiu zrakovú ostrosť a nemá priestorové videnie. Slabšie a lenivejšie oko je potrebné rozcvičiť. Najčastejšie používanou metódou doteraz bolo prelepovanie zdravého oka a špeciálne kompenzačné cviky. Ako sa tupozrakosť prejaví? ,,Nemusí sa manifestovať a rodič ani dieťa nemusia nič spozorovať. Rizikové sú deti s pozitívnou rodinnou anamnézou, kedy sa ochorenie už v rodine objavilo. Tupozrakosť môže byť súčasne spojená s výskytom anizometropie – výrazným rozdielom dioptrií medzi očami, tiež pri strabizme – škúlení. Tupozrakosť vieme odhaliť najčastejšie v súvislosti s týmito ochoreniami,“ povedala pani doktorka.
Ďalšie prístroje, ktoré vďaka o. z. BILLA ľuďom doplnia ortopticko–pleoptickú ambulanciu, v ktorej bude kvalifikovaný personál s deťmi cvičiť špeciálne cvičenia na zlepšenie zraku a vizuálneho vnímania, sú Hessov štít, Maddoxov kríž a svetelná tabuľa. Sú to špeciálne prístroje na vizuálnu terapiu, ktorej cieľom je optimalizovať celý vizuálny systém očí a oblastí mozgu, ktoré kontrolujú videnie, vizuálne vnímanie a celý psychomotorický vývoj dieťaťa. Očné chyby, ktoré sa liečia u detí vizuálnou terapiou, zahŕňajú napr. tupozrakosť, škúlenie, poruchy pohybov očí a iné problémy so zrakom.
BILLA pomáha komunite slabozrakých a nevidiacich už 15 rokov a v posledných rokoch sa viac zamerala aj na prevenciu očných ochorení u tých najmenších. „Počas troch rokov sme v rámci projektu Zdravé oči už v škôlke, v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, skontrolovali zrak 45 tisíc deťom zo 750 materských škôl po celom Slovensku. Merania odhalili zrakovú poruchu až u 15 % detí. Na ďalšie vyšetrenia sú potrebné špeciálne prístroje, ktorých však nie je v mnohých zdravotníckych zariadeniach dostatok alebo úplne chýbajú. Preto sme po identifikovaní konkrétnych potrieb podali pomocnú ruku a zakúpili špeciálne prístroje pre Kliniku detskej oftalmológie. Sme radi, že môžeme touto cestou pomôcť malým pacientom, ale i ošetrujúcim lekárom,“ hovorí predseda o. z. BILLA ľuďom a finančný riaditeľ BILLA Tomáš Staňo.
Svetelná tabuľa je určená pre menšie deti so zrakovým hendicapom vyššieho stupňa. Je to magnetická svetelná tabuľa s geometrickými vzormi, na ktorej sa dieťa môže hrať a zároveň si zlepšuje zrakovú ostrosť.
Maddoxov kríž – je špeciálny test na meranie uhlov v diagnostike strabizmu – škúlenia, ochorení, pri ktorom je veľmi dôležitý včasný záchyt a skorá liečba.
Hessov štít – pomáha diagnostikovať paralytické škúlenie, ktoré môže byť na vrodenom podklade alebo získané u pacientov s neurologickým alebo onkologickým ochorením CNS. Slúži na diagnostiku ochorenia v ktoromkoľvek veku.
Národný ústav detských chorôb dlhodobo spolupracuje na projekte o. z. BILLA ľuďom - Zdravé oči už v škôlke, ktorého cieľom je skríningovými vyšetreniami detí v materských školách odhaliť deti, ktoré pravdepodobne majú refrakčnú chybu alebo iný zdravotný problém. ,,Tieto deti sú následne dovyšetrené a ak sa očná porucha potvrdí, liečené v našich špecializovaných ambulanciách,“ hovorí Beáta Bušányová.